Çıralı

Çıralı Hakkında

Çıralı, Antalya’nın 70 km batısında, Kemer İlçesi sınırları içinde yer alır.
Çıralı kumsalı yaklaşık 3.2 km uzunluğunda olup genişliği 50-100 m arasında değişir. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Her iki ucu da kayalıklarla sınırlandırılmıştır. Genel olarak ince taneli kum yapısına sahiptir. Deniz çizgisinden hemen sonraki 1-2 m iri kumlu ve çakıllı bir bant yer alsa da kumsalın geri kalan kısmı ince tanelidir. Kumsaldan Olimpos Deresi ve Ulupınar Çayı denize karışmaktadır.

Çıralı’nın hemen yanıbaşındaki Tahtalı Dağı, sahip olduğu flora zenginliği nedeniyle Önemli Bitki Alanı (ÖBA) statüsündedir.
Çıralı kumsalı, Caretta caretta türü deniz kaplumbağasının yuvalama kumsalıdır. Çıralı, Caretta caretta’nın yanı sıra çok sayıda hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Çıralı’nın Olimpos Harabeleri ile birleştiği güney kesimdeki küçük bir alan Birinci ve İkinci Derece Arkeolojik Sit, kıyı kesimi ile kumsal Birinci Derece Doğal Sit, iç kesimler ise Üçüncü Derece Doğal Sit kapsamında yer almaktadır. Çıralı, Olimpos-Beydağları Sahil Milli Parkı Sınırları içerisinde yer almaktadır.
Kıyı kuşağı, kıyı kordonu, kıyı ovası, kıyı kuşağını çevreleyen dağlık alan, Ulupınar Çayı Vadisi, eko-turizme uygun yürüyüş güzergahları gibi jeolojik oluşumları ile de Çıralı özel bir doğa parçasıdır.

 

YANARTAŞ

Khimaira ‘nın bulunduğu yer Lykia ‘da Olympos (bugün Çıralı) kentinin arkasındaki Yanartaş diye gösterilir. Burada ilkçağda olduğu gibi bugün de dağdan doğal gazlar fışkırır ve bunlar kendiliğinden ya da bir kibritletutuşturulup hiç durmadan yanar. Öyle ki dağda yer yer yanan ateş denizden bile gözüküp gemicilere kılavuz olurmuş.

Chimeria Tahtalı Dağı eteklerine yakın, 250 m deniz seviyesinden yer almaktadır.Yanartaş’a ulaştığınızda hoş bir doğa olayıyla karşılaşıyorsunuz. Burada yaz – kış yanan ateşin, bir ejderin ağzından çıktığı dilden dile dolaşsa da, asıl sebebi yanıcı  bir gaz. Yeraltından sızan gazın tutuşturduğu Yanartaş’ın oluşumuna dair birçok efsane anlatılıyor. Alev kusan Chimera’nın Lykia’ya dehşet salması üzerine, Bellerophon kanatlı atı Pegasus’a atladığı gibi canavarı cezalandırmaya koşmuş. Onu öldürüşünün anısına da tanrıçası Athena için bir sunak dikmiş. İşte Batı dillerinde Chimera olarak anılan Yanartaş böyle tutuşmuş. Bir başka efsaneye göre de, bu alevler yeraltındaki atölyesinde metal eriten demirci tanrı Hephaistos’un atölyesinin alevleriymiş.

TURLAR

Bölgede birçok Günlük aktivitelere katılabilirsiniz. Trekking, Bisiklet ,Kaya tırmanışı,Kano ,Rafting,aktivitelerden bazılarıdır. Ayrıca çevrede günlük Tekne  turları ile bölgedeki eşsiz güzelliğe sahip çıralı –Olympos  koylarına tekneyle gidilmesi gibi birçok gezi yede  katılabilirsiniz.

Bu bölgesindeki tüm antik kentlere ve yine araba ile ulaşımın olduğu çevredeki tarihi antik kentleri  ziyaret edebilirsiniz.Bu konuda günü birlik organizasyonlarımıza da katılabilirsiniz.